Sairaanhoitaja Veera Vertanen tekee Ihosairaalassa erilaisia laser- ja laitehoitoja sekä plastiikkakirurgisia toimenpiteitä. Hän pitää myös plastiikkakirurgisten hoitojen ja ihon laitehoitojen konsultaatiovastaanottoja.
Veera aloitti hoitoalalla jo 14-vuotiaana sotainvalidien apuna. Hän opiskeli sitten ensin lähihoitajaksi ja työkokemusta kertyi mm. vanhusten hoivatyössä sekä psykiatrisessa sairaalassa. Plastiikkakirurgian pariin Veera siirtyi valmistuttuaan sairaanhoitajaksi vuonna 2016, joten hänellä on alalta jo pitkä kokemus ja syvällistä osaamista. Hän on edelleen innokas oppija, joka haluaa laajentaa osaamistaan ja haastaa itseään jatkuvasti.
Veera on toiminut laserhoitojen sekä toimenpiteiden vastuuhoitajana HUSissa vuodesta 2020. Hänen laajaan kokemukseensa erilaisista pientoimenpiteistä kuuluu mm. kasvojen alueen kirurgia, rasvansiirrot, hyvänlaatuiset kasvaimet ja erilaiset syövät sekä genitaalialueen kirurgia.
Kollegat kuvaavat Veeraa moniosaajaksi, joka on samalla kertaa rento ja hauska mutta työssään tarkka ja toimelias, ja tulee toimeen kaikkien kanssa. Veera on luonteeltaan avoin, iloinen ja huumorintajuinen. ”Tavoitteeni on antaa asiantuntevaa ja laadukasta hoitoa positiivisella asenteella. Nautin työstäni ja teen sitä intohimolla. Parasta työssä ovat tyytyväiset asiakkaat. Kohtaan jokaisen asiakkaan yksilönä, ilman ennakkoluuloja.”